Bóle, ograniczona ruchomość czy urazy – jeżeli pojawiają się problemy z kolanami, warto zasięgnąć porady specjalisty. Do kogo się udać? Pomoże doświadczony ortopeda, który wykona dokładną diagnostykę, a następnie będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie.

Co może powodować ból kolan?

Kolana to jedne z największych stawów w ciele człowieka. Składają się z szeregu połączonych ze sobą elementów, w tym kości piszczelowej i udowej, rzepki, łąkotki, więzadeł, chrząstek, torebki stawowej oraz kaletki maziowej.

Każdego dnia kolana narażone na duże obciążenia zarówno w trakcie chodzenia czy biegania, jak i siedzenia. Właśnie dlatego z ich bólem styka się wiele osób – nie tylko seniorów, lecz również tych w młodszym wieku.

Bóle kolan oraz inne dolegliwości dotykające tej części układu ruchu mogą pojawić się w wielu sytuacjach – w każdym wieku i u każdej płci. Często są niespodziewane, powodując trudności w poruszaniu się. Czasami zdarzają się sporadycznie i narastają, a przy tym mogą mieć zróżnicowany charakter.

Do głównych przyczyn bólów kolan zaliczają się:

  • Skręcenia,
  • Stłuczenia,
  • Złamania,
  • Przeciążenia podczas pracy, noszenia ciężkich przedmiotów,
  • Intensywne uprawianie sportów,
  • Schorzenia reumatyczne stawów,
  • Zwyrodnienia stawów
  • Otyłość i nadwaga,
  • Ciąża,
  • Wybrane schorzenia – cukrzyca, dna moczanowa, borelioza.

 

Co zrobić w przypadku bólu kolan?

Jeżeli dochodzi do bólu kolan, warto przede wszystkim ograniczyć ich ruchomość, na przykład przez czasową rezygnację z uprawiania sportów lub też intensywnych prac, aby nie powodować ich nadmiernego obciążenia.

Domowe metody leczenia bólu kolan mogą wykorzystywać:

  • Leki przeciwbólowe – najczęściej wystarczają zwykłe leki przeciwbólowe do zakupienia w aptekach i w innych sklepach,
  • Stabilizatory, ortezy oraz opaski – stosowane są pomocniczo w przypadku urazów kolan, dolegliwości stawowych, pozwalają na ustabilizowanie kolana i zmniejszają bóle,
  • Maści i balsamy – wykorzystuje się produkty o właściwościach chłodzących oraz rozgrzewających.

W przypadku, gdy dolegliwości nie zmniejszają się, pojawiają się także obrzęki, zasinienia, krwiaki, gorączka, trudności z ruchomością kolana, warto udać się do lekarza, aby wykonać pełną diagnostykę oraz rozpocząć skuteczne leczenie.

Do jakiego lekarza udać się z kolanem?

Lekarz zajmujący się układem ruchu, w tym także kolanami, to ortopeda. Posiada on specjalizację w ortopedii, która jest dziedziną medycyny zajmującą się różnymi częściami układu ruchu, w tym kośćmi, stawami, chrząstkami czy więzadłami.

Jeżeli potrzebny jest dobry ortopeda w Bielsku, z adresami gabinetów można zapoznać się już teraz online, aby następnie wybrać odpowiedni i umówić się na wizytę.

Ortopeda – na NFZ czy prywatnie?

Z konsultacji z lekarzem ortopedą można skorzystać prywatnie lub też w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osoby z opłaconą składką na ubezpieczenie zdrowotne mogą korzystać z konsultacji bezpłatnie w ramach NFZ. Niestety, powszechnym problemem jest brak wolnych terminów, dlatego czas oczekiwania na wizytę może wynosić nawet parę miesięcy. W przypadku, gdy kolano mocno boli, można też udać się na SOR.

Prywatne wizyty są wybierane wtedy, gdy celem jest jak najszybsze uzyskanie pomocy ortopedy. W gabinetach i klinikach prywatnych czas oczekiwania w przypadkach nagłych to jedynie kilka dni, dlatego też można otrzymać pomoc bardzo szybko.

W przypadku problemów z kolanem można także udać się do fizjoterapeuty – prowadzona przez niego rehabilitacja pozwala na poprawę ruchomości kolana i umożliwia zniwelowanie dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 7 =