Problemy ze słuchem, które mogą powodować, że trzeba kupić aparat słuchowy

Prawidłowy słuch nie wymaga korygowania. Gdy jednak pojawiają się problemy ze słyszeniem, konieczne może być zastosowanie aparatu słuchowego.

Zmysł słuchu pomaga człowiekowi w komunikowaniu się z innymi i zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo, na przykład na ulicy. Gdy pojawiają się problemy ze słyszeniem, przekłada się to na ogólne pogorszenie komfortu życia.  

Kiedy nosić aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe najczęściej kojarzone są z osobami, które mają niedosłuch, czyli nie słyszą wystarczająco głośno. Jednak urządzeni tego typu mogą pomóc także w wielu innych przypadłościach, między innymi przy szumach usznych. Wskazaniem do noszenia aparatu słuchowego jest zatem nieprawidłowy słuch. Osobie, która doświadcza takich problemów, często jednak trudno samodzielnie je zdiagnozować. Z pozoru wszystko może wydawać się takie samo, a warto też wskazać, że ubytek słuchu najczęściej nie pojawia się natychmiast, lecz narasta stopniowo. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę 5 objawów, które mogą wskazywać, że pojawiają się problemy ze słuchem. Można zaobserwować je u siebie albo u swoich bliskich. Na co zwrócić uwagę?

5 objawów wskazujących na problemy ze słuchem

  1. Głośny dźwięk z telewizora lub radia

Zazwyczaj pierwszym objawem, jaki zwiastuje niedosłuch, jest pogłaśnianie dźwięków z telewizora albo z radia. Dźwięki dobiegające z urządzeń są wtedy głośniejsze i lepiej je słychać, jednak inne osoby, których słuch jest prawidłowy, mogą odbierać je jako zbyt głośne. Gdy zatem widzisz, że musisz często pogłaśniać telewizor albo radio, albo bliska osoba mówi, że urządzenia te są bardzo głośne, wtedy może oznaczać to ubytek słuchu.

  1. Głośne rozmawianie przez telefon

Kolejnym objawem wskazującym, że konieczny może być aparat słuchowy, jest głośne rozmawianie przez telefon. Nowoczesne telefony komórkowe oraz rozwinięte sieci GSM zapewniają bardzo dobrą jakość przekazu praktycznie w całym kraju, dlatego też sytuacje, gdy nie słychać drugiej strony, zdarzają się sporadycznie. Gdy jednak podczas rozmowy telefonicznej ktoś mówi bardzo głośno, może oznaczać to, że jest to kwestia tego, że nie słyszy drugiej osoby wystarczająco dobrze, dlatego automatycznie podnosi głos.

  1. Proszenie innych o powtórzenie wypowiedzi

Zdarza Ci się prosić inne osoby o to, aby powtórzyły swoją wypowiedź, bo nie słyszysz jej wystarczająco dobrze? W takim przypadku również może świadczyć to o ubytku słuchu. Gdy widzisz, że problem ten ma bliska ci osoba, wtedy również warto powiedzieć jej, że konieczny może być aparat słuchowy, który skoryguje dźwięki i poprawi ogólny komfort życia.

  1. Słuchanie wymaga większego skupienia

Osoby z ubytkiem słuchu często mają problem z prawidłowym słyszeniem rozmów i innych dźwięków w większym hałasie. Wtedy zrozumienie innej osoby podczas gwarnych urodzin albo przy spacerze hałaśliwą ulicą staje się znacznie trudniejsze. Osoba z taką dolegliwością musi wtedy bardziej się skupić, dlatego rozmowy w głośnym otoczeniu sprawiają jej większa trudność i są dla niej bardziej męczące.

  1. Słyszenie szumów usznych

Wskazaniem do założenia aparatu słuchowego może być też słyszenie szumów w uszach. Najczęściej taki objaw jest efektem pracy układu nerwowego, gdy dochodzi do jego nieprawidłowego działania. Często szumy słyszane są najbardziej w cichym otoczeniu, dlatego mogą one przeszkadzać w pracy albo w wypoczynku.

Gdy zatem zauważasz powyższe objawy u siebie albo u osoby w otoczeniu, pomyśl o wizycie w dobrym centrum prowadzącym badania słuchu, gdzie będzie można także zakupić dopasowany aparat słuchowy.

By admin

One thought on “Kiedy konieczny jest aparat słuchowy? 5 ważnych objawów”
  1. Mój tato bronił sie nogami i rękami przed noszeniem aparatu słuchowego. Jednak teraz przyznaje, ze powinien zdecydowac sie na niego dużo wcześnieij. Cała rodzina widziała że coś jest nie tak z jego słuchem (mówił głośno oraz często dopytywał się o różne rzeczy). Aktualnie ma aparaty na obu uszach. Są praktycznie niewidoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 5