Za pomocą badania USG można nie tylko obrazować konkretne narządy, ale również żyły. Do tego celu stosowane jest badanie jak USG Doppler.

Prawidłowy stan żył ma kluczowe znaczenie dla działania układu krążeniowego. Gdy pojawia się podejrzenie ich schorzeń, jednym z zabiegów diagnostycznych jest USG żył, które określane jest także jako USG Doppler albo Dopplera.

 

Czym jest USG Dopplera?

USG Dopplera jest rodzajem badania diagnostycznego, którego zadaniem jest dokonanie oceny stanu układu krążeniowego, w tym pod kątem jego drożności oraz szybkości przepływów.

 

Za pomocą badania USG żył lekarz może ocenić, w jakim są one stanie. Sprawdza on, czy w żyłach nie znajdują się przeszkody albo przewężenia, które mogłyby spowodować zaburzenia krążenia. Także ocenia on zmiany prędkości przepływu oraz wykonuje obliczenia dotyczące parametrów ilościowych krwi w żyłach.

 

USG żył – kiedy jest konieczne?

Najczęściej badanie USG Dopplera jest stosowane wtedy, gdy dochodzi do podejrzenia chorób żylnych, na przykład tętniaków, miażdżycy. Ponadto badania te stosowane są w celu wykrywania zatorowości, niedrożności żył z innych przyczyn. USG żył może być też używane w celu diagnostyki onkologicznej – pozwala ono na ocenę unaczynienia guza.

 

W przypadku badania jak USG żył Kraków to miasto, w którym można przeprowadzić je także od ręki. Należy wtedy sprawdzić oferty w prywatnych gabinetach i klinikach, gdzie czas oczekiwania na procedurę jest znacznie krótszy niż w przypadku USG na NFZ.

 

Na czym polega badanie USG Doppler?

Procedura jak USG Doppler nie jest bolesna i inwazyjna, a także nie jest konieczne wtedy przygotowanie ze strony pacjenta. To powoduje, że można przeprowadzić je w dowolnym momencie. Badanie to nie powoduje także negatywnych skutków, dlatego może być ono prowadzone wielokrotnie.

 

W trakcie badania lekarz stosuje specjalną głowicę i urządzenie USG w celu obrazowania żył i przepływów. Po badaniu można otrzymać jego wynik w postaci opisu, zdjęć wydrukowanych przez urządzenie.

 

Ile kosztuje wykonanie badania USG żył?

Osobom zainteresowanym wykonaniem badania jak USG żył Kraków daje dostęp do gabinetów wykonujących go w ramach NFZ oraz prywatnie. Prywatne badania cieszą się obecnie dużym powodzeniem ze względu na krótki czas oczekiwania na procedurę.

 

Cena prywatnego badania USG Dopplera wynosi najczęściej od około 150 do 200 złotych. Dokładne ceny można znaleźć na stronach gabinetów i klinik.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 − 30 =