Zabiegi leczenia kanałowego prowadzone w prywatnych gabinetach są skuteczniejsze niż te na NFZ. Dlaczego warto z nich skorzystać?
Do leczenia endodontycznego, czyli kanałowego dochodzi wtedy, gdy ząb jest tak uszkodzony, że nie można go już odbudować podczas zwykłego leczenia. Wówczas dentysta musi otworzyć jego koronę, a następnie oczyścić i uzupełnić kanały.
Gdzie można leczyć zęby kanałowo?
Leczenie kanałowe jest obecnie dostępne zarówno na NFZ, jak i w prywatnych gabinetach dentystycznych. Zdecydowana większość osób, które chcą kompleksowo zadbać o swoje zęby, decyduje się na leczenie prywatnie. Dlaczego? Większe zainteresowanie leczeniem w prywatnych gabinetach dentystycznych wynika głównie z faktu, że jest ono nowocześniejsze, a dzięki temu pozwala na uzyskanie lepszych efektów. Co więcej, na NFZ nie wyleczy się wszystkich zębów metodą endodontyczną!
Leczenie kanałowe na NFZ
Za pomocą leczenia kanałowego można uratować ząb przed jego ekstrakcją. Niestety, gabinety oferujące usługi na NFZ mogą zapewnić swoim pacjentom ograniczony zakres leczenia tą metodą. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie zabiegi endodontyczne odbywające się na zębach od 3 do 3. Wobec tego leczenie wszystkich pozostałych zębów nie jest wtedy refundowane – dentysta może zaproponować tylko ich wyrwanie i wstawienie ruchomej protezy akrylowej na ich miejsce. Dodatkowo leczenie endodontyczne na NFZ nie bazuje na nowoczesnych narzędziach i materiałach, dlatego nie jest ono również tak efektywne. Ryzyko niepowodzenia zabiegów jest wtedy niższe, więc pacjent może również utracić leczony tak ząb.
Prywatne leczenie kanałowe
W prywatnych gabinetach pacjenci mogą skorzystać z szerokiej gamy usług w ramach endodoncji. Gabinety te oferują pełne leczenie wszystkich zębów w jamie ustnej, także na bazie nowoczesnych metod, co przekłada się na ich znacznie lepszą skuteczność. W prywatnym gabinecie stomatologicznym można wyleczyć zęby przednie, ale również zęby tylne – przedtrzonowe, trzonowe. Doświadczony stomatolog może pomóc nawet wtedy, gdy mają wiele kanałów trudnych do obrobienia. Gabinety dentystyczne wykorzystują różne sprzęty i narzędzia, aby uzyskać lepsze efekty zabiegowe. Są to mikroskopy endodontyczne, które powiększają miejsce zabiegowe, dlatego ułatwiają przeprowadzenie precyzyjnego leczenia. Także dentysta może zastosować endometr – urządzenie służące do pomiaru kanałów. Bardzo często na miejscu można też wykonać zdjęcie RTG, które stosowane jest w celach diagnostycznych oraz w kontroli efektów leczenia.
Ile kosztuje leczenie kanałowe prywatnie?
Koszty związane z prywatnym leczeniem kanałowym są zależne od liczby kanałów zęba oraz od metody leczenia. Zazwyczaj dentysta pobiera opłatę około 300-500 złotych za zęby z jednym kanałem, od 600 złotych za zęby z dwoma kanałami, a nawet od 800-1000 złotych w przypadku zębów z trzema i czterema kanałami. Cenniki usług można znaleźć na stronach internetowych gabinetów.