Cienka skóra wokół oczu jest najbardziej podatna na starzenie. W takim przypadku można rozważyć zabieg plastyki powiek.
Zabiegi chirurgii plastycznej pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów. Chociaż często kojarzone są one z operacjami nosa, uszu czy biustu, w gabinecie można wykonać także procedurę jak plastyka powiek. To zabieg dedykowany tym osobom, których powieki nie wyglądają estetycznie i przez to mogą spowodować pojawienie się kompleksów. Osobom zainteresowanym zabiegiem jak plastyka powiek Kraków także daje możliwość jego wykonania. Kiedy warto?
Czym jest plastyka powiek?
Pod pojęciem jak plastyka powiek znajduje się operacja plastyczna, która prowadzona jest na powiekach – górnej oraz dolnej. Celem plastyki jest odpowiednie wymodelowanie powiek, aby nadać im pożądany kształt.
Najczęściej plastyka powiek prowadzona jest jako forma liftingu twarzy, czyli nadania jej młodszego wyglądu. Z czasem dochodzi do zwiotczenia skóry i powieki stają się mniej jędrne i elastyczne – opadają na oczy i mogą powodować efekt postarzenia twarzy. Warto też zaznaczyć, że operacje również wykonywane są u osób z wadami wrodzonymi, po urazach, chorobach, które spowodowały uszkodzenie powiek. Jako że jest to operacja, która prowadzona jest w bardzo delikatnym obszarze, bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego lekarza, który ma duże doświadczenie w tej dziedzinie.
Plastyka powiek – rodzaje operacji
Operacje plastyczne powiek dzieli się na dwie kategorie:
- plastyka powieki górnej – zabieg wykonywany jest w celu usunięcia nadmiaru skóry, tłuszczu, a także dotyczy mięśnia okrężnego
- plastyka powieki dolnej – poza usunięciem skóry, tłuszczu oraz naciągnięciem mięśnia okrężnego możliwe jest również podniesienie kącika oka, zmniejszenie powieki dolnej, zabieg podniesienia górnej części policzka
Można prowadzić operacje na powiece górnej oraz dolnej osobno, ale również jednocześnie na obu powiekach, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów zabiegowych w przypadku znacznego postarzenia skóry wokół oczu.
Lekarz chirurgii plastycznej po przeprowadzeniu wywiadu z klientem może wtedy zasugerować najlepsze metody postępowania, aby powieki oraz cała okolica oczu mogły prezentować się atrakcyjnie.
Jak przebiega operacja plastyczna powiek?
Operacja plastyczna powiek jest zabiegiem inwazyjnym, prowadzonym pod znieczuleniem, dlatego wymaga właściwego przygotowania ze strony pacjenta. Podstawą jest kwalifikacja do zabiegu, która prowadzona jest na podstawie wywiadu z klientem oraz wyników wykonanych przez niego badań.
Wśród badań potrzebnych przed zabiegiem znajdują się:
- badania krwi – grupa krwi, morfologia, OB, badania krzepliwości,
- badanie EKG
- inne badania w zależności od potrzeb
Zabieg plastyczny jest prowadzony w znieczuleniu miejscowym dla powiek górnych, natomiast wtedy, gdy prowadzi się plastykę powiek dolnych albo jednocześnie powiek górnych i dolnych, wtedy stosuje się znieczulenie ogólne.
Podczas zabiegu lekarz prowadzący badanie wykonuje odpowiednie cięcia, aby usunąć nadmiar skóry, tłuszczu i wymodelować powieki zgodnie z oczekiwaniami pacjenta oraz wcześniejszymi ustaleniami. Rany zszywane są za pomocą szwów wchłanianych. Blizny po zabiegu są lokowane w miejscu, w którym są słabo widoczne, dlatego nie powodują one pogorszenia estetyki spojrzenia.
Sama zastanawiam sie obecnie nad plastyką powiek gornych…. Dziewczyny ktore z Was zrobiły jakie efekty? zabieg jest bolesny? jak długo wraca sie do siebie? boli bardzo?
Znieczulenie miejscowe, ból umiarkowany, opuchlizna i krwiaki u mnie utrzymywaly się dlugo – ok.10 dni. Z efektu jestem bardzo zadowolona. Twarz wygląda o wiele młodziej, na pewno zdecydowałabym sie na ten zabieg ponownie Dodam, ze u mnie plastyka powiek była podwójna. Zdecydowałam się zarówno na plastykę powiek górnych jak i dolnych.