Badania prowadzone w gabinecie dermatologicznym mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu raka skóry.

Pieprzyki na skórze najczęściej nie są niebezpieczne. Warto jednak pamiętać o tym, że pod wpływem różnych czynników zewnętrznych mogą one zmienić się w groźnego raka skóry, czyli czerniaka. Jego wykrywanie polega na wykonaniu bezbolesnego badania dermatologicznego, czyli dermatoskopii. Osobom chcącym skorzystać z badania jak dermatoskopia Kraków umożliwia wykonanie go na NFZ oraz prywatnie w gabinetach dermatologicznych.

Niebezpieczne pieprzyki

Wiele osób ma na swojej skórze twarzy i ciała pieprzyki. To rodzaj zmian barwnikowych, które mogą być wrodzone albo nabyte. Zazwyczaj mają niewielki kształt, ale zdarza się, że ich średnica wynosi kilka, a nawet kilkanaście milimetrów.

Zmiany barwnikowe są zliczane do łagodnych zmian nowotworowych, które nie są złośliwe. Warto więc je obserwować, ale na ogół u większości osób nie powodują one żadnych dolegliwości. Pieprzyk może jednak pod wpływem podrażnienia, wystawienia na promieniowanie UV zacząć się zmieniać i efekcie wywołać zmianę o charakterze złośliwym.

Pieprzyki, które w ostatnim czasie pojawiły się na skórze lub zmieniły swój wygląd, są szczególnie niebezpieczne, ponieważ to właśnie one mogą być nowotworami złośliwymi skóry. Najgroźniejszym z nich jest czerniak – nieleczony prowadzi do śmierci.

Czym jest dermatoskopia?

Gdy na skórze zauważa się niepokojące zmiany, w takim przypadku warto jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badanie dermatologiczne.

Badanie stosowane w ocenie podejrzanych znamion to dermatoskopia (dermoskopia). Podczas tego badania lekarz stosuje urządzenie nazywane dermatoskopem, które powiększa zmianę i pozwala na przyjrzenie się jej strukturze. Badanie dla pacjenta jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne.

Pacjentom chcącym wykonać diagnostykę jak dermatoskopia Kraków daje możliwość skorzystania z niej wielu gabinetach – adresy można sprawdzić przez internet.

Dermatoskopia a wideodermatoskopia

Aktualnie coraz więcej gabinetów dermatologicznych, także w Krakowie, oferuje nowocześniejszą wersję badania dermatoskopem. To wideodermatoskopia, która nazywana jest również dermatoskopią cyfrową.

Wideodermatoskopia to badanie, podczas którego korzysta się z kamery podłączonej do komputera. Lekarz może wtedy zobaczyć zmianę na ekranie komputera z większą dokładnością. Także zmianie można zrobić zdjęcia. Na tej podstawie lekarz może następnie kontrolować wygląd zmiany w czasie.

Badanie wideodermatoskopowe uznawane jest za doskonalszą wersję zwykłego badania dermatoskopem. Warto zatem sprawdzić, czy gabinet dermatologiczny wykorzystuje właśnie tę technikę diagnostyczną.

Jak wygląda badanie dermatoskopem?

Badanie przeprowadzane jest podczas wizyty w gabinecie dermatologa. Lekarz rozpoczyna wizytę od rozmowy z pacjentem, czyli wywiadu. Pytania dotyczą wtedy głównie sposobu powstania zmian barwnikowych, ich przekształceń, obciążenia genetycznego w rodzinie.

W następnej kolejności lekarz przeprowadza badanie. Nakłada na zmianę specjalny żel, a potem sprawdza ją za pomocą dermatoskopu albo kamery do urządzenia cyfrowego. Analiza umożliwia wtedy określenie, czy zmiana ma charakter nowotworowy, na co wskazuje jej specyficzny wygląd.

Jeżeli prowadzona była dermatoskopia cyfrowa, dermatolog może porównać wyniki wykonanych badań, zapisać je na dysku lub nośniku i przekazać pacjentowi.

Gdy zmiana z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na raka, w takim przypadku lekarz może zalecić jej wycięcie. Zmiana jest potem poddawana badaniu histopatologicznemu, aby określić jej charakter.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 26 = 28